Co když není problém "jen" závislost?

Závislost je sama o sobě velkou zátěží. Fyzická a psychická závislost se často neobjevuje sama. Můžeme si ji představit jako temný mrak, který s sebou přináší další problémy, které ještě zhoršují utrpení závislých a komplikují cestu k uzdravení. Pojďme se podívat, co se za takovým mrakem může skrývat. A s čím vším, kromě závislosti samotné, mohou adiktologové pomoci.

Psychická závislost

Psychická závislost je stav, kdy člověk pociťuje silnou potřebu určité látky nebo činnosti kvůli jejím účinkům na jeho psychiku.

Tato potřeba se projevuje například:

  • neodolatelnou touhou (cravingem),

  • úzkostí nebo podrážděností při nedostupnosti látky/činnosti,

  • soustředěním myšlenek na „další dávku“ nebo příležitost k opakování.

Fyzická závislost

Fyzická závislost je stav, kdy si tělo na určitou látku zvykne natolik, že její vysazení vyvolá abstinenční příznaky.

Tyto příznaky mohou být například:

  • třes, pocení, nevolnost, bolesti těla,

  • nespavost, křeče nebo zrychlený tep.

Fyzická závislost je typická hlavně u látek, jako je alkohol, opioidy, benzodiazepiny nebo některé léky. Tělo si na jejich přítomnost „zvykne“ a bez nich nedokáže správně fungovat.

Léčba obvykle vyžaduje odborný dohled a postupné vysazování.

Jiná duševní onemocnění v kombinaci se závislostí

Závislost a duševní onemocnění jdou často ruku v ruce. .

Deprese:

Deprese přináší smutek, ztrátu radosti a beznaděj, která může vést k sebepoškozování nebo k užívání drog a alkoholu jako formy útěku.

Úzkostné poruchy:

Nadměrný strach, panika, obavy, úzkostné prožívání. Pokud tyto stavy prožíváme, můžeme sáhnout po návykových látkách v domnění, že nám pomohou, uleví. Úzkostné stavy se mohou také objevit během užívání návykových látek (při samotného užití nebo intoxikaci). Úzkost nás pak může provázet v období rozvinuté závislosti, kdy může být spojena s uvědoměním si problémů, ve kterých se nacházíme.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD):

Pokud trpíme PTSD můžeme užívat návykové látky jako prostředek sebeúlevy od intenzivních symptomů, jako jsou noční můry, úzkost či depresivní nálady. Tento vzorec sebepomoci může vést k rozvoji závislosti, která dále komplikuje léčbu PTSP a zhoršuje celkový psychický stav.

Další duševní onemocnění

Mezi další duševní onemocnění, které se často objevují ve spojení se závislostí patří například schizofrenie, bipolární afektivní porucha a další.

Čím dál častěji se v adiktologických ambulancích objevují také ti, kteří řeší téma své pohlavní identity.

Jaké fyzické problémy způsobuje závislost?

Dlouhodobé užívání návykových látek a některé behaviorální závislosti si vybírají svou daň na i našem těle.

  • Poškození jater: Poškození jater je úzce spojeno s dlouhodobým užíváním alkoholu, které může vést k cirhóze a dalším závažným jaterním onemocněním. Kromě alkoholu mohou i jiné návykové látky způsobit toxické poškození jaterních buněk a záněty.
  • Kardiovaskulární onemocnění:  Jsou často spojována s užíváním návykových látek, jako je tabák, alkohol a stimulanty, které mohou zvyšovat krevní tlak a srdeční frekvenci. Dlouhodobé užívání těchto látek může vést k vážným srdečním problémům, včetně infarktu a srdečnímu selhání či cévní mozkové příhodě nebo ateroskleróze
  • Respirační problémy: Respirační onemocnění jsou často spojována zejména s užíváním tabáku, který může vést k chronické obstrukční plicní nemoci, rakovině plic a dalším komplikacím. Kromě tabáku mohou také jiné návykové látky, které jsou inhalovány, způsobit poškození dýchacích cest, snížit plicní funkci a zvýšit riziko infekcí a dalších respiračních problémů.
  • Neurologické škody: Dlouhodobé užívání některých návykových látek může vést k poškození nervových buněk, zhoršení kognitivních funkcí a zvýšenému riziku neurodegenerativních onemocnění.
  • Infekční onemocnění: Riziko nákazy infekčním onemocněním je spojeno především s rizikovou aplikací návykových látek. Následkem mohou být virové hepatitidy, HIV nebo kardiovaskulární onemocnění.
  • Podvýživa: Závislost na návykových látkách může vést k nedostatku důležitých živin, které naše tělo potřebuje.

Sociální problémy

Závislost má devastující dopad i na náš sociální život.

  • Problémy ve vztazích: Závislost dopadá na naše vztahy s rodinou, partnery či přáteli.
  • Finanční problémy: Dluhy a finanční nestabilita jsou častým průvodním jevem užívání návykových látek.
  • Problémy v zaměstnání: Užívání návykových látek může výrazně snížit pracovní výkonnost, zvýšit absenci v zaměstnání a vést ke zhoršení mezilidských vztahů na pracovišti. 
  • Problémy se zákonem: Některé závislosti jako například závislost na nelegálních návykových látkách nebo gambling mohou vést ke konfliktům se zákonem.

Psychická závislost je často spojená se sociální izolací.

Jak najít pomoc při závislosti?

Adiktologická léčba zahrnuje psychoterapii, lékařskou péči, sociální podporu a prevenci relapsu. Je důležité hledat pomoc včas!

Možnosti podpory:

Závěr

Závislost není pouze o samotném užívání návykových látek, ale dotýká se i psychického, fyzického a sociálního zdraví. Důležité je neodkládat hledání pomoci a obrátit se na odborníky.

Potřebujete pomoc nebo se chcete dozvědět více? Kontaktujte Adiktio a získejte podporu na cestě ke zdravějšímu životu.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram